Lietuvoje ekologiškų namų statyba dar nėra populiari ir šia tema nėra plačiai diskutuojama, todėl daugeliui žmonių sąvoka „ekologiškas namas“ asocijuojasi tik su namais iš molio ir šiaudų. Tačiau tai, toli gražu, nėra tai, ką mes vadiname ekologiškais namais.

Ekologiški, arba kitaip – sveiki namai – tai namai, kurių statybai ir apdailai naudojamos tik natūralios medžiagos. Tai, visų pirma, mediena, kuri yra pagrindinė konstrukcinė medžiaga. Todėl naudojame unikaliomis savybėmis pasižyminčią kedro medieną (plačiau apie ją straipsnyje „Vakarų arba Kanados raudonasis kedras“).

 

Kokias ekologiškas apšiltinimo medžiagas naudojame?

Taip pat bendradarbiaujame su tais tiekėjais, kurie asortimente turi medžiagų, pagamintų iš natūralios, netoksiškos ir perdirbamos žaliavos. Jei seniau tokia pasiūla nebuvo plati, tai šiandien vis daugiau gamintojų rinkai pasiūlo ekologiškų statybinių bei apdailos medžiagų.

Apšiltinimui renkamės medžio plaušo vatą, kurios šilumos akumuliavimo savybės yra iki 2,5 kartų pranašesnės už akmens vatą ir net iki 3 kartų už polistirolą ar stiklo vatą. Todėl medžio vata padeda sumažinti energijos išlaidas, taip pat izoliuoja ne tik šilumą, bet ir garsą, nedirgina odos, yra ilgaamžė ir nedegi. Medienos plaušas sveikuose namuose naudojamas ir plokščių pavidalu. Medžio plaušo plokštės naudojamos sienų ir stogų konstrukcijoms, grindims, fasadams, jos tinkamos tinkuoti arba klijuoti plyteles, pasižymi puikiomis šilumos izoliacinėmis ir akustinėmis savybėmis, yra nedegios. Kaip ir medžio plaušo vata, taip ir plokštės už kitas analogiškas medžiagas yra pranašesnės 2,5–3 kartus.

 

Plokštės su avies vilna: kas tai?

Namų statyboje be medienos plaušo plokščių naudojame ir gipso plaušų plokštes bei jų junginius. Gipso plaušų plokštės pasižymi universalumu, gera garso izoliacija, galimybe montuoti drėgnose patalpose, atsparumu ugniai ir ypatingu tvirtumu: atlaiko net iki 50 kg. Grindų plokštės yra parengtos apdailai – užbaigimui galima naudoti įvairias grindų dangas.

Ypatingai didelį dėmesį skirti norime Fermacell Greenline gipso plaušų plokštėms, kurių efektas yra grindžiamas ekologiniais gamtos principais, natūraliomis avies vilnos filtravimo savybėmis: plokštės yra padengtos natūraliu keratino baltymu, išgautu iš avies vilnos. Natūraliu būdu teršalai yra sujungiami ir negrįžtamai suardomi – į aplinką grįžta švarus oras: tyrimais patvirtinta, kad eliminuojama 73–99 proc. patalpų ore esančių kenksmingų medžiagų. Fermacell Greenline efektyvumas buvo ištirtas ir patvirtintas Kelno Eco Institute.

Fasadams, grindims ir ypatingai drėgnoms patalpoms taip pat, pagal poreikį, renkamės ir cementines plokštes, kurios suformuoja itin tvirtus paviršius, ant kurių galima tiesiai tinkuoti, dažyti, klijuoti plyteles.

 

Molį naudojame ir mes

Vienareikšmiškai teigti, kad statyboje nenaudojame molio – taip pat negalime. Tačiau mes jį naudojame kitokiose formose.

Sveikų namų statyboje naudojame natūralų „kvėpuojantį“ tinką, reguliuojantį patalpų drėgmės balansą ir apsaugantį nuo pelėsio – molio tinką. Molio tinkas tinkamas vidaus sienų ir lubų apdailai: juo galima dengti beveik visus paviršius. Šis produktas leidžia išgauti ne tik tolygų, bet ir tekstūrinį paviršių, taip namams suteikiant išskirtinumo. Apdailai naudojame ir molio dažus – dažus, sudėtyje neturinčius jokių kenksmingų medžiagų ar tirpiklių. Molis yra perdirbamas į miltelinį pavidalą ir sumaišomas su smulkiu smėliu bei natūraliais pigmentais. Plati molio tinko ir molio dažų spalvų paletė užtikrina, kad kiekvienas šeimininkas ras sau tinkamiausią variantą.

Tikimės, kad dabar žodžių junginys „ekologiškas namas“ turės ne vieną reikšmę: viena iš jų bus mūsų Jums tik iš natūralių statybinių ir apdailos medžiagų statomi namai.