fbpx

Amžinas kaip visata ir nelaukiamas kaip pirmadienis klausimas – kokį namo tipą rinktis? Šiaurės Amerikoje ir Skandinavijos šalyse mėgstamą medinį ar Lietuvoje ir likusioje Europos dalyje pozicijas sunkiai užleidžiantį mūrinį namą? Šis klausimas aktualus kiekvienais metais, į jį atsakyti bandė ne vienas specialistas, bet domėjimasis šia tema nemažėja, todėl atėjo eilė savo atsakymą pateikti ir mums.

Kieno pusėje pagrindiniai privalumai?

Nors oficialios statistikos nėra, pavažinėję po statybų aikšteles dažniau pamatysime nuo žemės paviršiaus kylantį individualų gyvenamąjį namą iš blokelių arba plytų nei karkasinį arba skydinį namą. Dažniausios priežastys, kodėl naujakuriai renkasi mūrinį namą – tai kaina, statybos darbų trukmė, mažesnis degumo lygis, termoizoliacinės savybės… Tačiau tik iš pirmo žvilgsnio šie privalumai yra mūrinio namo pusėje – paanalizavus išsamiau, nuomonė gali pasikeisti.

karkasas copy 2
  • Statybos kaina

Priimta manyti, kad mūrinio namo kaina yra gerokai mažesnė, todėl daugelis nustemba, kai įsigilina į abiejų tipų namų sąmatas ir jas palygina tarpusavyje.

Taip, kokybiška ir tinkamai apdirbta mediena kainuoja brangiau nei blokeliai, tačiau karkasinis namas yra lengvesnis nei mūrinis, todėl reikalingi ne tokie masyvūs ir gilūs pamatai, o tai sumažina pamatų kainą. Kitas svarbus kainos kriterijus – norint pasiekti tokią pačią šiluminę varžą, karkasinio namo sienos kvadratinio metro kaina yra mažesnė nei mūrinio, nes izoliacinė medžiaga montuojama pačioje konstrukcijoje, o ne ant konstrukcijų. Izoliacijai, montuojamai ant mūrinio pagrindo, neišvengiamai, reikalingas papildomas karkasas, dėl ko vėlgi išauga mūrinio namo statybos kaina. Taip pat, jei taikoma į vienodą energetinę klasę, skirsis tiek išorinių, tiek vidinių namo sienų plotis: mūrinės sienos su visomis izoliacinėmis medžiagomis bus bent 20 cm platesnės (per blokelio plotį, nes šiltinimo medžiagos montuojamos išorėje, o karkasiniame name – karkaso viduje), dėl ko prarandamas naudingas gyvenamasis plotas.

Lyginant kainas padaryta išvada, kad žemesnės energetinės klasės mūrinio namo kaina yra tokia pati kaip aukštesnės klasės karkasinio.

  • Statybos terminai

Karkasinio namo statybos trukmė yra dažniausiai net du kartus trumpesnė, nes statyboje beveik nėra „šlapių“ darbų, t. y., nereikia laukti, kol sustings mūro mišinys, išdžius tinkas ir pan. Taip pat statybų proceso beveik neriboja oro sąlygos: karkasą montuoti galima net žiemą, o šiltinimas atliekamas iš vidaus, todėl įrengus išorės sienas ir uždengus stogą jau galima pradėti ir šiuos darbus. O, analogiški darbai – mūrijimas, fasado šiltinimas – statant mūrinį namą lietingą rudenį arba žiemą pristabdomi ir atidedami iki ateis geresni orai.

  • Saugumas gaisro atveju

Dažnas dvejojantis dėl namo tipo pasirinkimo kaip vieną iš svarbiausių kriterijų už mūrinį namą pabrėžia didesnį mūrinio namo saugumą gaisro atveju. Taip, mediena, žinoma, yra degesnė medžiaga, tačiau, visų pirma, nereikia pamiršti, kad didžioji dalis mūrinių namų turi medines perdangas, medines stogo konstrukcijas, todėl bet kurio tipo namas gaisro atveju bus sunaikintas. Taip pat saugumas ir gaisro padariniai priklauso nuo naudojamų izoliacinių medžiagų: mes izoliacijai naudojame medienos plaušo, kanapių arba džiuto pluošto vatą, medienos plaušo plokštes ir kitas medžiagas, kurios, įrodyta bandymais, yra atsparesnės ugniai nei įprastai mūriniuose namuose naudojama stiklo vata ir polistirolas.

Kaip privalumą išskiriame, kad eksploatuoti medinį namą galima tik su žaibosauga, kas ženkliai sumažina gaisro tikimybę. Mūriniams namams žaibosauga rekomenduotina, bet ne privaloma, todėl daug kas į šią rekomendaciją numoja ranka.

Taip pat mūrinių namų šalininkai mėgsta pabrėžti, kad neretai draudimo kompanijos atsisako drausti medinius namus arba jų draudimas kainuoja žymiai daugiau nei mūrinio namo draudimas. Iš tiesų, kainos skiriasi, tačiau, priklausomai nuo konkrečių sąlygų, iki 20 proc., kas tikrai nėra daug, o vertinant namo ekonomiškumą, atsiperka labai greitai.

  • Termoizoliacinės savybės

Vienas iš dažniausiai skleidžiamų mitų yra tai, kad mediniai namai yra nepritaikyti klimatui, pasižyminčiam ryškiais metų laikais: karšta vasara ir šalta žiema. Tačiau, kaip jau buvo minėta straipsnio pradžioje, karkasiniai ir skydiniai namai yra populiariausi visoje Šiaurės Amerikoje, kur klimato skirtumas itin ryškus, taip pat Skandinavijos šalyse – tai patvirtina, kad mediniai namai tinkami eksploatuoti esant skirtingoms klimato sąlygoms. Medinio namo vienas iš pagrindinių privalumų yra tai, kad žiemą jis puikiai išlaiko šilumą, o vasarą užėjus į medinį namą iškart jaučiama maloni vėsuma.

Pirmiausia, tokios puikios termoizoliacinės savybės pasiekiamos dėl pačios medienos savybių, tačiau ne mažiau svarbu ir naudojamos izoliacinės medžiagos. Kadangi mediniame name izoliacinės medžiagos yra pačiame karkase, jos geriau užpildo visus tarpelius ir taip pasiekiamas aukštesnis efektyvumo lygis.

Mūrinių namų šalininkai mėgsta paminėti, kad dėl to, kad yra natūrali medžiaga, mediena dėl aplinkos veiksnių ir temperatūros pokyčių gali deformuotis, dėl to atsiranda plyšiai ir namas praranda sandarumą. Mūsų pareiga – pabrėžti, kad taip nutinka tik tokiu atveju, jei naudojama nekokybiška ir/arba netinkamai apdorota mediena, jei yra palikta statybos ir/arba apšiltinimo klaidų.

Karkasiniai namai privalo būti statomi iš geromis konstrukcinėmis savybėmis pasižyminčios, geriausia, spygliuočių medienos – džiovintos, kalibruotos, graduotos ir išpjautos iki 1 mm paklaidos. Visais šiais požymiais pasižyminti mediena, išdžiovinta specialiose džiovyklose, taip pat tinkamai sumontuota ir izoliuota, net per ilgą eksploatacijos laiką nepakeis savo konstrukcinių savybių, nesideformuos ir neturės neigiamos įtakos namo sandarumui.

Užbėgant kitiems dažniausiems mitams už akių, kokybiškos ir tinkamai apdirbtos bei sumontuotos medienos nepuls vabzdžiai, pelėsis, ji nepus.

karkasas

Kodėl vis tiek populiaresni yra mūriniai namai, nors mediniai – pranašesni?

Dažnas po svarstymo „karkasinis ar mūrinis namas“ pasirenka antrąjį variantą. Kodėl?

Pagrindinės priežastys yra didesnė mūrinių namų statybai skirtų medžiagų pasiūla, geresnis jų prieinamumas, taip pat didesnis mūrinės statybos paslaugas teikiančių specialistų pasirinkimas.

Taip pat – neretai žmonės renkasi ilgas statybas, t. y., vienais metais įrengia pamatus, kitais – montuoja konstrukciją, dengia stogą, trečiais – montuoja langus ir t. t. Mūrinė statyba tai leidžia, o, štai, pasirinkus statyti karkasinį ar skydinį namą to daryti negalima. Karkaso negalima ilgai palikti neapsaugoto nuo klimato sąlygų, todėl pradėjus statybas, jas reikia vykdyti iškart iki pabaigos.

Taigi, manyti, kad mūrinis namas yra žymiai pigesnis, greičiau pastatomas ar sandaresnis bei šiltesnis – klaidinga, taip pat neverta bijoti dėl pavojaus gyventi mediniame name gaisro atveju. Kokybiška mediena, pritaikytos izoliacinės medžiagos ir medinės statybos profesionalų darbas užtikrina, kad karkasinis arba skydinis namas beveik visais kriterijais yra pranašesnis už mūrinį.